zagadka tajemnica kota miłość nienawiść

Zagadka kota – miłość czy nienawiść? Jakie emocje budzi w Tobie ten mały drapieżnik?

Zagadka kota – miłość czy nienawiść?

Takie skrajne emocje budzi w ludziach to niepozorne małe stworzonko. Skąd się biorą takie uczucia? Dlaczego w jednych budzi miłość i same ciepłe uczucia? U innych niechęć, a nawet nienawiść? Mało kto pozostaje obojętny. Ale zanim przejdę do tematu, chciałabym się z Tobą przywitać.

kot i jego zagadka

Witam Cię serdecznie ?

Jest to pierwszy post na tym blogu i tak naprawdę pierwszy w moim życiu ? Dlatego, drogi Czytelniku, proszę Cię, bądź wyrozumiały. Długo się zastanawiałam, o czym miałby być pierwszy post SingaLove? Jest dużo tematów i spraw, które chciałabym poruszyć np. koty singapurskie, hodowla, kot i jego natura, mity i ciekawostki o kotach, kocie problemy behawioralne, kot a dziecko, zabawki i akcesoria dla kotów, felinoterapia (terapia z kotem), ekologia, powrót do natury i tradycji, a także rozwój osobisty i pozytywne myślenie, itd. Mogłabym tak wyliczać bez końca, no ale przecież od czegoś zacząć muszę! W związku z tym, że wszystkie te tematy, zresztą całe moje życie, łączy jedno, a mianowicie KOT. O tym też, o zagadkowych kotach, dzisiaj słów parę

 

Zagadka kota

Co jest takiego w kotach, że od wieków wzbudzały w ludziach  tak skrajne emocje, od fascynacji po niechęć, a czasami wręcz nienawiść? Dla mnie Kot jest zagadką, tajemnicą, którą całe życie próbuję odkryć. Im więcej  z nimi przebywam, tym bardziej mnie fascynują i intrygują.

Koty są najbardziej tajemniczymi zwierzętami domowymi na świecie. Od wieków wzbudzają zachwyt swoją inteligencją, niezależnością i pięknem, dzięki czemu, czczono je jako bóstwa. Z drugiej zaś strony w niektórych budzą skrajną niechęć, znane są momenty w historii (więcej będzie o tym w poście Kot w historii dziejów), kiedy były obarczane za wszelkie zło i masowo tępione. Co ciekawe, zagłada kotów w średniowieczu zbiegła się z rozpowszechnieniem się zarazy , czarnej śmierci, co prawda miało na to wpływ kilka czynników, ale nie zmienia to faktu, że zmniejszona populacja kotów, tym samym większa ilość gryzoni, spowodowała wzrost zachorowalności. Pomimo różnych niesprzyjających kotom wydarzeń historycznych, obecnie te drapieżniki możemy znaleźć niemal w każdym zakątku świata.

Kot na etacie

Koty ze względu na swoją doskonałą umiejętność polowania, były z czasem coraz bardziej doceniane i coraz chętniej przez ludzi w tym celu wykorzystywane w domostwach, muzeach, urzędach, na statkach, w wojsku. Ciekawostką może być to, że koty oficjalnie były zatrudniane w brytyjskiej Poczcie Królewskiej oraz poczcie amerykańskiej.

polujący drapieżnik zagadkowy kot

Czy kot potrafi kochać?

Kolejną cechą kociego charakteru, fascynującą jednych i zniechęcających drugich, jest niezależność kotów i chodzenie własnymi drogami. Miłośnicy psów, często podkreślają ten fakt, tłumacząc wyższość psów nad kotami, właśnie brakiem przywiązania kotów do swoich właścicieli. To nie do końca jest tak. Owszem kot ceni sobie niezależność, ale jest również mocno emocjonalnie związany ze swoim panem, bo przecież jako doskonały myśliwy, mógłby sam sobie zapewnić pożywienie, widać to zwłaszcza u kotów wychodzących, mimo to zawsze powraca z własnej woli, oznacza to, że kot decyduje o tym, czy chce mieszkać z danym człowiekiem, czy też nie. Potwierdzeniem tego, mogą być najnowsze badania naukowe https://www.facebook.com/SingaLoveCAT/posts/1753186241661030 które dowodzą, że domowy drapieżnik woli być głodny, niż poświęcić kontakt z ukochanym właścicielem. Niektóre koty znacznie silniej przywiązują się do swojego opiekuna niż do terytorium, wtedy ich rozwój społeczny osiąga wyższy poziom, a wrodzony instynkt jest tłumiony. Uważny miłośnik kotów, bez problemu odczyta oznaki kociego przywiązania i miłości.

Przejawy miłości

Pewnie nie raz się zastanawiałeś, dlaczego kot kładzie się blisko Twojej głowy, szyi podczas snu? Albo przynosi mysz lub inną zdobycz, a Tobie pozostaje jedynie podziękować za taki przejaw miłości. Zwierzęta te, porozumiewają się z otoczeniem za pomocą sygnałów dźwiękowych (miauczenie, werbalizacja rozwinęła się głównie do komunikacji z ludźmi, bo między sobą kocie osobniki używają innych sposobów), zapachowych i mowy ciała. Mimo, iż czasem zachowanie tych czworonogów może być dla nas mało zrozumiałe, jeśli spróbujemy poznać te urocze stworzenia, sporo zagadek zostanie rozwiązanych.

Aspołeczne, interesowne i fałszywe? Czy na pewno?

Niechęć do kotów, wynika również często z tego, że uważa się je za aspołeczne, interesowne, fałszywe i niechętne do współpracy. Może to być spowodowane tym, że koty szybko się uczą i trudno odzyskać ich zaufanie. Nie szukają one ponownej aprobaty człowieka, jeśli ich próby uzyskania pieszczot były ignorowane, stała im się krzywda lub w dzieciństwie były źle socjalizowane. Nie są złośliwe, jedynie próbują sygnalizować swoje potrzeby w jedyny znany im sposób. Ten, kto spędza z nimi trochę więcej czasu, wie, że mruczki nie tylko są oddane, mocno przywiązują się do właściciela, ale potrafią też okazać szeroką gamę uczuć. Wbrew powszechnej opinii, koty potrzebują naszej uwagi nie mniej niż psy, tylko okazują to w inny sposób. Większość kotów chętnie i aktywnie uczestniczy w życiu rodzinnym oraz uwielbia zabawę.

Inteligentne, aż za bardzo?

inteligentne koty zagadka

Futrzaki charakteryzuje nadzwyczajna inteligencja, niejednokrotnie potrafią zaskoczyć opiekuna, zwłaszcza w sytuacjach, gdzie konieczny jest spryt i przebiegłość. Bardzo szybko się uczą nowych umiejętności, a szczególnie obserwując nasze zachowania, zapamiętując to, co może im przynieść jakąś korzyść. Są w stanie nauczyć się sztuczek, nie gorzej od psa, np. aportować, chodzić na smyczy. Sporo też ciekawych cech kryją poszczególne rasy, postaram się przybliżyć je w kolejnych artykułach. Obserwując nasze domowe drapieżniki, można stwierdzić, że nie ma dwóch takich samych kotów i każdy z nich jest indywidualnością i ciągle pozostaje tajemnicą.

Koty w sztuce

Koty są fascynującymi stworzenia, zainteresowanie tymi uroczymi mruczkami, można zaobserwować w literaturze, sztuce i filmie.  Były one przedstawiane m.in. z boginią Bastet (kobieta z głową kota) oraz jako atrybut kobiet czarownic w średniowieczu. Znajdziemy o nich wzmianki u Arystofanesa i Ezopa, w licznych bajkach ludowych i bardziej współczesnych „Kot w butach”, „Alicja w Krainie Czarów”, bajki Disneya oraz literaturze dla dorosłych „Mistrz i Małgorzata” itd. Niejednokrotnie stają się bohaterami filmów i kreskówek. Któż z nas nie zna kota Filemona, Bonifacego, Toma, Garfielda, Kota w butach ze Shreka itp.

Miłość czy nienawiść?

Jedno jest pewne, mało kto pozostaje obojętny wobec tych stworzeń. Zwłaszcza, że obecnie jest coraz więcej badań na temat kociej natury, dzięki czemu możemy je lepiej poznać. Postaram się na swoim blogu sporo spraw i mitów z Kociego świata wyjaśnić, także będzie mi bardzo miło, jeśli zostaniesz ze mną na dłużej. A swoją drogą powiedz, jakie w Tobie budzi uczucie udomowione futrzaki? Miłość czy nienawiść? Przypuszczam, że skoro tu trafiłeś to raczej to pierwsze 🙂 Jestem ciekawa, za co Ty kochasz mruczki? Czym Cię urzekły? Proszę podziel się swoją opinią.

 

Fot. Monika Małek, świetna kotografka

http://mmalek.pl/

 

 

 

7 Responses

  1. Izabela

    Świetna strona, akcesoria jak i singapurki! My pozostaniemy na pewno!
    Ja kocham koty po prostu za to, że są, za ich miłość i czułoś. 🙂

    • admin

      Dziękuję bardzo 🙂 Koty wbrew niektórym utartym stereotypom, dają od siebie ogrom miłości i czułości, czasami okazując to na swój własny sposób 🙂 Podoba mi się twoje stwierdzenie, „kocham koty po prostu za to, że są”! 🙂

  2. malyzuk

    Koty singapurskie, to chyba rzadko spotykana rasa? Ja mam persa w właściwie persice ;). Ma niezwykle spokojne usposobienie, taki kanapowiec, który wiecznie śpi i rzadko miewa ochotę na zabawę. Lubi jednak przebywać w pobliżu ludzi i jest bardzo łagodna 🙂 Każda rasa chyba jest inna i koty niezależnie od rasy mają odmienne usposobienie.

    • admin

      Dziękuję za komentarz 🙂 Rzeczywiście mało tego, że rasy między sobą się różnią, powiedziałabym dosyć znacząco, to różnią się jeszcze poszczególni osobnicy w ramach rasy (mimo, że ogólne założenia rasy jeśli chodzi o charakter są spełnione). Porównując Twoją persicę 😉 z moimi singapurkami, które są niezwykle ciekawe wszystkiego co się dzieje, chcą być blisko człowieka i są bardzo czułe (nie przypadkowo ich druga nazwa to kot miłości), to kot kotowi nie równy. Właśnie chyba za to też koty kochamy, że mają bardzo bogate osobowości 🙂

  3. Azrael

    Kocham koty za ich charakter że nie dają się podporządkować tylko zachowują niezależność. Moje dwa Maine Coony czasem są aż męczące z tym ich zainteresowaniem co robię. Idę do kuchni co najmniej jeden ze mną idę do łazienki to samo. Rasa to przywiązuje się do człowieka i cały czas towarzyszy w tym co się robi.

  4. Kot na krześle

    Kocham koty, bo ich zachowanie jest nieprzewidywalne. Kiedy idę do kuchni, mój kot idzie za mną. Kiedy idę do łazienki, zajmuje pozycję tuż przed nią. Podobnie jak pies, są lojalnymi istotami, które zrobią dla ciebie wszystko.
    Koty są najlepszymi zwierzętami domowymi dla osób w każdym wieku. Są mało wymagające w utrzymaniu, samowystarczalne i zapewniają towarzystwo osobom starszym. Koty mają również naturalny instynkt polowania na szkodniki, które mogą zaszkodzić Twojej rodzinie lub mieniu.

  5. EM

    Nienawidze kotow, aczkolwiek toleruje w mieszkaniu takiego osobnika bo to (podobno) przyjaciel moich dzieci. Wredny,interesowny,uparty,złośliwy i tak moge bez konca. Potrafi moja 3 letnia corke podrapac po twarzy, syna raz ugryzł w szyje – synek kocha go i dba o niego,nigdy mu krzywdy nie zrobil. Jednak ciężko nie zgadzac sie z rzekomymi mitami na temat wredności kotow gdy ma sie takie doświadczenie. Jednak jako ojciec,staram sie nie okazywac mojej nie chęci do zwierzecia przy dzieciach. Zdecydowanie wole psy, ktore rekompensuja czlowiekowi zawód na społeczeństwie, bedac wiernym, lojalnym i oddanym. Kot natomiast wedlug mnie reprezentuje z natury wszystko czego w ludziach nie lubię: interesownosc, falszywosc,zlosliwosc,wrednośc i niewdzięczność. Ale coz…zyjemy obok siebie, nawet zaszczyt sprzatania kuwety tego darmozjada zazwyczaj przypada mi? coz…jakis urok jednak ten osobnik na. To musze przyznać. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *