Jak widzą koty?
Jak widzą koty, czy tak samo jak ludzie? Kot dla większości z nas pozostaje zagadką. Kocia natura zachwyca i intryguje. Kot jest drapieżnikiem, doskonałym łowcą, polującym głównie w nocy. Dlatego też, kocie oczy doskonale się przystosowały do tego trybu. Jesteście ciekawi jak widzą koty?
Kolorowy koci świat
Jeszcze do niedawna sądzono, że koty widzą tylko szare barwy. Obecnie naukowcy potwierdzili, że koty potrafią bardzo dobrze odróżniać wiele kolorów. Jednak mruczki spostrzegają kolory w nieco inny sposób niż ludzie, bardziej przytłumiony.
Okazuje się, na co wskazują liczne badania, że kocie fotoreceptory są bardziej wrażliwe na światło o krótkiej i średniej długości fali, czyli promieniowanie fioletowo-niebieskie i zielono-żółte. Oznacza to, że koty prawie nie dostrzegają czerwieni. Barwy nie odgrywają jednak w życiu kota istotnej roli.
Koty widzą w ciemnościach?
Kocie oko reaguje głównie na stopień nasycenia światła – czy jest jasno czy ciemno. W słabym oświetleniu kot widzi 6-8 razy lepiej niż człowiek ze względu na inny zestaw fotoreceptorów. Kocia siatkówka zawiera o wiele więcej pręcików niż ludzka. Ponadto widzenie nocne u kotów poprawia m.in. eliptyczny kształt źrenicy i błona odblaskowa umiejscowiona tuż za siatkówką. W reakcji na światło słoneczne źrenica bardzo się zwęża, o zmierzchu zaś rozszerza się i odbiera najdrobniejsze źródło świata. Wszystko po to, by kot mógł polować nocą. Właśnie dlatego, kociaki doskonale radzą sobie z rozmaitymi odcieniami szarości, dzięki czemu sprawniej rozpoznają przedmioty przy ograniczonej ilości światła. Dzięki temu, może z powodzeniem polować po zmroku. Tutaj trzeba dodać, że mitem jest, że kot widzi w ciemnościach. Owszem kot, aby widzieć potrzebuje dużo mniej światła, niż człowiek, ale w całkowitych ciemnościach, może się poruszać tylko dzięki wibrysom. Wibrysy, czyli włosy czuciowe, inaczej wąsy, pomagają ocenić odległość i przeszkody, pisałam o tym tutaj FB Po co kotu wibrysy?
Widzę Cię!
Kot do przetrwania nie potrzebuje widzieć nasycenie barw, odcienie szarości są wystarczające. Ciekawostką jest też to, że aby widzieć przedmiot wyraźnie, kot nie może być od niego oddalony dalej niż 6 metrów. Z kolei człowiek w odległości 30-60 metrów wciąż potrafi dostrzegać szczegóły. Jednak z punktu widzenia przeżycia i polowania niezwykle istotny jest fakt, że zasięg pola widzenia u kota to 200 stopni, z kolei u człowieka – 180 stopni.
Nie umkniesz mi!
Kocie pręciki mają właściwość, którą można określić jako większą „częstotliwość odświeżania” niż pręciki w ludzkim oku. Oznacza to, że pozwalają na wychwycenie bardzo szybkiego ruchu. Ludzie w porównaniu z kotami są w stanie zobaczyć ruch 10-krotnie wolniejszy.
Mam Cię!
Co ciekawe, kot oczami również „słyszy”, ponieważ są one wyposażone w komórki nerwowe, które przewodzą do mózgu także pewne sygnały dźwiękowe pozostające poza sferą percepcji człowieka. Dlatego też zdarza się, że ślepy kot złapie muchę.
Trzeba byłoby być kotem 🙂
Tyle wiemy od naukowców na podstawie badań kocich oczu i z analogii do postrzegania świata przez ludzi, a jak w rzeczywistości kot interpretuje kolory? To pozostaje zagadką 🙂
Monika
Ciekawy artykuł – teraz rozumiem dlaczego koty tak uwielbiają włóczyć się po nocach 😉
Helena SingaLove
Dziękuję 🙂 Koty w ogóle lubią chodzić swoimi drogami 😉
patrycja
Ciekawe, przyznam, że nie wiedziałam 🙂
Helena SingaLove
Cieszę się, że udało się dowiedzieć czegoś nowego na temat jak widzą koty 🙂
Anna
Ciekawy tekst, zwłaszcza dla kociarzy. 🙂
Helena SingaLove
bardzo się cieszę 🙂
Monia
Bardzo ciekawy artykuł, fajnie się czyta 🙂
Helena SingaLove
Dziękuję, bardzo się cieszę, że artykuł się podoba 🙂
Anna Szloch
Mnie zawsze zadziwia to, jak koty dobrze widzą w ciemności 🙂 Imponujące stworzenia 🙂
Helena SingaLove
Mnie również koty wciąż zadziwiają 🙂
Anna
Ciekawy artykuł! Koty mogą zadziwić człowieka. 🙂
Helena SingaLove
Dziękuję 🙂 tak, koty zadziwiają swoją kocią naturą 🙂 mnie codziennie singapurki czymś zaskakują 🙂