Jak obchodzić się z kotem?
Jak obchodzić się z kotem? Przypuszczam, że miałeś kontakt ze zwierzętami już w dzieciństwie i odpowiedź wydaje się być prosta, ale dla osób, które nigdy nie miały do czynienia z kotem, albo chciałyby wiedzieć, jak to robić, by zarówno kotek jak i koci opiekun zbudowali silną więź i zaufanie, odpowiedź na to pytanie może stanowić klucz bliskiej relacji.
Kontakt fizyczny jest bardzo ważny dla nawiązania silnej, pełnej zaufania więzi z kotem.
7 porad od felinoterapeutki
Poniżej znajdziesz 7 zasad obchodzenia się z kotem od felinoterapeutki. Wszystkie są ważne i powiązane ze sobą, a najważniejszą z nich wszystkich wydaje mi się, że jest szacunek.
- Szacunek
- Wygoda
- Delikatność
- Bezpieczeństwo
- Obserwacja
- Cierpliwość
- Wolność
1. Szacunek
Jest to najważniejsza zasada. Jeśli z szacunkiem będziemy traktować naszych mruczących przyjaciół, pozostałe 6 wymienionych zasad będzie w naszych relacjach pojawiać się samoistnie. Szacunek oznacza, że mamy na względzie dobrostan kota i uwzględniamy jego potrzeby w zakresie pieszczot, brania na ręce, zarówno jeśli chodzi o czas, sposób, czy też intensywność głaskania.
2. Wygoda
Pozwólmy naszemu mruczkowi samemu przyjąć pozycję, w jakiej wygodnie i komfortowo się czuje. Nie wszystkie koty lubią być brane na ręce albo też nie były tego nauczone w dzieciństwie. Biorąc kota na ręce nie stosuj siły i unikaj gwałtownych ruchów, zwierzak może przestraszyć się i stracić zaufanie. Kot na rękach musi czuć się wygodnie, obserwuj go, bo jeśli będzie mu niekomfortowo, będzie próbował Ci o tym zakomunikować. Gdy podnosisz kota, jedną ręką trzymaj na jego klatce piersiowej, a drugą pod tułowiem. Podnieś go delikatnie, ale pewnie i ułóż wygodnie na piersi.
3. Delikatność
Zachowaj delikatność, kiedy głaszczesz lub bierzesz kota na ręce, żeby nie zrobić mu krzywdy. Zwłaszcza dotyczy to malutkich kociąt, kości których są bardzo delikatne i podatne na złamania.
4. Bezpieczeństwo
Zachowaj bezpieczeństwo, tzn. zarówno, by nie zrobić krzywdę mruczkowi, ale także zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Kot może dawać wyraźne sygnały, że ma już dość, wtedy należy przestać lub pozwolić jemu odejść, inaczej grozi to zadrapaniem lub ugryzieniem.
5. Obserwacja
Uważnie obserwuj swojego przyjaciela. Kiedy ma ochotę być głaskany, czy po wyciągnięciu ręki i obwąchaniu chętnie wyciąga szyję lub nastawia grzbiet? Może sam wchodzi na kolana? W jaki sposób lubi być głaskany? Jak długo? Czy daje sygnały, że masz już przestać? Przestaje mruczeć? Napina mięśnie, wachluje mocniej ogonem, zwracaj uwagę, co mówi jego ciało. Np. na zdjęciu kotek ma przymrużone oczy, co mówi, że jest szczęśliwy i zadowolony.
6. Cierpliwość
Bądź cierpliwy. Nie nalegaj na pieszczoty, kiedy kot nie ma na nie ochoty, poczekaj, aż da Ci wyraźne sygnały, że właśnie oczekuje głaskania. Niektóre koty potrzebują też więcej czasu na zbudowanie zaufania w waszych stosunkach, pozwól mu na to, tym samym wasza więź będzie silniejsza.
7. Wolność
Wolność wiąże się z poprzednimi poradami. Daj szansę swojemu mruczkowi wybrać na jakich zasadach macie budować waszą relację. Koty są indywidualistami, dlatego uszanujmy ich charakter i kocią naturę, dzięki temu zdobędziemy ich przyjaźń i zaufanie 🙂
Jak szybko Tobie udało się zbudować więź ze swoim pupilem? Kto nauczył Cię jak obchodzić się z kotem?
Jako felinoterapeutka, pragnę szerzyć tego typu treści wśród najmłodszych, myślisz, że jest taka potrzeba?
Daj znać w komentarzu, Twoje zdanie jest dla mnie cenne! 🙂
Ewa
Twój poradnik to podstawa, sprawdzi się nie tylko w przypadku kotów 🙂
Lana
Dziękuję bardzo za artykuł!
Anna Szloch
Ułożyłabym to nieco w innej kolejności. Moim zdaniem bezpieczeństwo i cierpliwość przede wszystkim. Kota nie wolno do siebie przyzwyczajać na siłę, bo powoduje to odwrotny skutek.
Anna
Niby oczywiste, a jednak wiele osób o tym zapomina. 🙂 Świetny tekst.
Helena SingaLove
Dokładnie, jest to oczywiste i dla większości zupełnie naturalne. Jednak czasami spotykam się z ludzką niewiedzą na ten temat, dlatego warto przypominać o tym jak obchodzić się z kotem i edukować też dzieci w tym obszarza 🙂
Teimur
hmm.. ciekawy temat poruszyl .. 🙂
Helena SingaLove
Cieszę się, że artykuł się podoba 🙂