zabawa z kotem korzyści ważna dla rozwoju kota

Zabawa z kotem

Zabawa z kotem. Ale po co? I jak?

Dzisiaj dowiesz się dlaczego zabawa z kotem ma ogromne znaczenia dla jego rozwoju oraz jakie korzyści może przynieść i jakim problemom może zapobiec. Zaczynamy kocią zabawę?

Zabawa z kotem jest niezwykle istotna w kształtowaniu dobrostanu naszego kociaka. Zabawa to nie tylko rozrywka, ale też ważna część nauki w kocim życiu. W pierwszych etapach życia małego kociaka, to kocia mama uczy swoje maluchy jak polować, radzić sobie ze wspinaczką itp. Również poprzez zabawę z rodzeństwem kociaki doskonalą swoje umiejętności np. doskonałego drapieżnika. Jednak z czasem to my musimy zapewnić harmonijny rozwój naszego kociaka właśnie poprzez zabawę z nim i przygotowanie kociego placu zabaw. Zabawa z kotem jest ważna nie tylko, kiedy kociak jest młody, ale w zasadzie w całym kocim życiu. Musimy jednak później dostosować typ zabawy do wieku zwierzaka i jego temperamentu.

 

Zabawa z wykorzystaniem kocich zabawek pełni kilka ważnych funkcji:najlepsze zabawy z kotem w co się bawić

 1. Zaspokaja instynkt łowiecki.

Kot jest drapieżnikiem, musi polować. Nawet taki domowy przytulasek, musi realizować się jako myśliwy, bo instynkt łowcy cały czas w kocie jest. Zabawa nie jest dla kota jedynie zabawą, jest też swego rodzaju polowaniem. Ważnym elementem jego kociego życia. Polowanie najlepiej jakby było realizowane w pełnej sekwencji, poprzez namierzenie ofiary (najlepiej jak schowamy zabawkę i będziemy udawać poruszanie się myszy, dźwięk, szelest, skrobanie, lub częściowo pokazujemy ofiarę), pogoń i złapanie. Ważne, by po takich zabawek nagrodzić kociaka jakimś smakołykiem lub nakarmić. Dlaczego kot w zabawie cały czas ćwiczy umiejętność polowania, nawet jeśli cały czas ma jedzenie podsuwane pod nos. To jest właśnie instynkt i kocia natura, bo kot tak naprawdę nie wie, co czeka go jutro i czy ta umiejętność nie okaże się dla niego niezbędna, po to by przeżyć.

 1. Zapewnia ruch.

Obecnie koty, mają znacznie mniej ruchu, niż gdyby musiały same zdobywać pożywienie i polować. Kotom mieszkającym w mieszkaniach i domach, powinniśmy zapewnić jak najwięcej ruchu, poprzez aktywizujące zabawy, dzięki kocim zabawkom zadanie będzie łatwiejsze. Brak aktywności u kota niestety grozi licznymi chorobami, np. nadwagą, cukrzycą itp.

 1. Poprawia nawyki żywieniowe oraz jakość snu.

Organizując koci plac zabaw możemy zadbać o zdrowie futrzaka, dzięki czemu kot długo może cieszyć się dobrą formą. W dodatku jeśli mamy problem z kotem, który z rana myśli, że jest kogutem i albo śpiewakiem operowym i głośno miauczy, to możemy dzięki zabawie z kotem, poradzić sobie z tą sytuacją. Zalecam wieczorną dłuższą zabawę, zakończoną pełną sekwencją łowiecką, po zabawie nakarmienie kota i po takim przyjemnym wieczorze jest szansa, że nasz kot więcej pośpi. Ale kot poluje głównie nad ranem, więc nie na każdego może ten sposób zadziałać.kocie zabawy jak się bawić z kotem

 1. Rozwija nowe umiejętności i inteligencję.

Kot bardzo szybko i chętnie się uczy, zwłaszcza jeśli wynika z tego jakaś korzyść dla niego.

 1. Sprawia radość.

Samopoczucie naszych futrzaków jest niezwykle ważne. Jeśli chcemy im podarować chwile radości, po prostu bawmy się z nimi. Przy czym zabawa uszczęśliwia nie tylko Twojego pupila, ale również i Ciebie. Przeprowadzone sporo badań na temat, jakie korzyści przynosi nam zabawa z kotem, zarówno korzyści dla kota jaki opiekuna, co skutecznie się wykorzystuje w felinoterapii. Jako felinoterapeutka będę o tym pisać w następnych wpisach.

 1. Buduje więź kota z opiekunem.

Zabawa z kotem jest jednym z lepszych sposobów na budowanie dobrej więzi człowieka i zwierzaka. Dzięki temu relacje będą lepsze i mocniejsze a wspólne spędzanie czasu na zabawie nie tylko Was uszczęśliwi, ale też odstresuje.

 1. Rozładowuje stres i napięcie.

Kot podobnie jak człowiek odczuwa emocje. Zwłaszcza coraz więcej kotów spędza czas samotnie w pustych mieszkaniach. Co rodzi stres lub nudę. Dodatkowo jeśli w domu jest więcej niż jeden zwierzak, to mogą pojawiać napięcia. Kot rozładowuje negatywne emocje w zabawie, co korzystnie wpływa na jego dobrostan.zalety korzyści dla kota i człowieka z zabawy z kotem

 1. Zapobiega nudzie.

Może to na pozór wydawać się błahe, ale nuda u kotów może powodować  niepożądane zachowania, np. niszczenie mebli, problemy z kuwetą, agresja itp.

 1. Zapobieganie lub rozwiązanie wielu problemów behawioralnych.

Wynika, to z dwóch poprzednich punktów, ale oprócz tego zabawa z kotem jest wykorzystywana, przy złagodzeniu konfliktów między kotami, ponownej socjalizacji kotów, agresji wobec innych kotów i ludzi itd.

Podsumowując, zabawa z kotem, ma ogromne znaczenie dla zachowania i poprawy dobrostanu naszych mruczków. Z zabawy z kotem płyną same korzyści.

W ramach ciekawostki napiszę, jak sprawa wygląda u nas 🙂 Koty singapurskie są niezwykle ciekawskie, lubią wiedzieć co się dzieje, interesują się wszystkim, więc nie wymagają specjalnej zachęty, by włączyć się do zabawy. Są aktywne i bardzo lubią kontakt z człowiekiem. Czasem nawet same domagają się tych radosnych chwil.

Z czego korzystamy w naszych zabawach? Jakie są rodzaje zabawek na rynku, czy są zgodne z kocią naturą? Jak dobrze wybrać zabawkę dla kotów? Jak wybrać odpowiednią zabawkę dla Mojego kota? Możesz przeczytać tutaj https://singalove.pl/zabawki-dla-kotow-zabawa-z-kotem/

A czy Twój kot lubi zabawę? Czy musisz go do niej zachęcać? Jestem ciekawa czy korzystacie z dobrodziejstw wspólnej zabawy 🙂

12 Responses

 1. Anna Fit

  Nigdy w życiu nie wpadłabym na to, że zabawa może spełniać tyle funkcji! Myślałam, że ot, taka po prostu kocia potrzeba rozrywki. Skoro jest tak jak piszesz, będę bawić się częściej! 😀

  • admin

   Tak, powiedziałabym więcej – zabawa jest wręcz niezbędna w życiu kota. Także bawmy się ku korzyści swojej i kota 🙂

 2. malyzuk

  Koty potrafią się super bawić… moja kotka jak była młodsza to przynosiła mi piłeczki w pyszczku i aportowała 😉

  • admin

   Rewelacja! A mówią, że tylko psy aportują, a tu proszę aportujący kot, na dowód mamy Twoją historię 😉

 3. Paulina

  ja nie mam kota ale moi rodzice mają 4 😛 już wysłałam im wpis do przeczytania nauka przez zabawę toż ci dopiero:)

 4. sandicious

  kota nie mam, ale znajoma ma – ostatnio poszłam do niej i spędziłąm sporo czasu na zabawie i rozmowie… z kotem ! 😀 byłam pod wrażeniem jego zabaw 🙂 Jak byłam w Holandii, poznałam chłopaka, który nauczył kota aportować, siadać i dawać łapę. Nie uwierzyłam, dopóki nie zobaczyłam tego na własne oczy ;p

  • admin

   Koty uwielbiają się bawić, mnie również ciągle zaskakują, mimo że mam z nimi do czynienia od lat 🙂

 5. Karolina

  Dowiedziałam się wielu ciekawych i nowych rzeczy z Twojego tekstu.
  Teraz już wiem, że kocie igraszki to coś wiecej niż tylko zabawa .

 6. Antypatycznie

  To jest normalne, że jeśli ma się jakiegokolwiek zwierzaka – trza się z nim bawić! 🙂 Poświęcać czas jak człowiekowi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *