Singapura – charakter najmniejszych kotów domowych na świecie
Singapura – charakter kotów singapurskich, i w ogóle sama rasa, jest jeszcze mało znana w Polsce.
Jako hodowca kotów singapurskich staram się zapoznać ludzi z tymi uroczymi maluszkami.
Zacznę od opisu charakteru kotów rasy Singapura, bo to mnie w nich najbardziej urzeka 🙂
W kolejnym wpisie pojawi się opis wyglądu kotów singapurskich.
W książce „Piękne koty” autorstwa Tamsina Pickerala możemy przeczytać jeden z najbardziej trafnych opisów rasy Singapura:
„Koty singapurskie to najmniejsza rasa spośród kotów domowych, charakteryzująca się bardzo subtelną, wręcz anielską urodą. Jednak to nie tylko wygląd stanowi o ich wyjątkowości – są to zwierzęta bardzo inteligentne, zawsze w dobrym humorze, skore do zabawy i pełne ciepłych uczuć. Trzeba jednak pamiętać, że przy uroczym „niewinnym” wyglądzie i wspaniałych cechach charakteru są z natury niezależne i lubią robić wszystko po swojemu. Bardzo mocno przywiązują się do rodziny i lubią być w centrum uwagi, najchętniej przez cały czas. Koty singapurskie sprawiają wrażenie empatycznych – doskonale wczuwają się w panujące wokół nastroje, są na nie ogromnie wrażliwe i potrafią się do nich dostosować.”
Kotopieski
Na swoje singapurki często mówię „kotopieski„, a to dlatego, że koty singapurskie przypominają swoim przywiązaniem i oddaniem psiaczki. Bardzo przywiązują się do swoich opiekunów, zawsze chcą być blisko i chętnie śpią w łóżku razem z człowiekiem.
Lubią pieszczoty, tulenie, głaskanie, noszenie na rękach. Chcą być blisko człowieka, podczas każdej czynności.
Oprócz tego, na podstawie obserwacji Vlady i Herculesa, singapurki zawsze odprowadzają mnie do drzwi i biegną na powitanie.
Koty singapurskie lubią zabawę, zwłaszcza, jeśli jest to zabawa z opiekunem i wędką. Są inteligentne, aktywne i ciekawskie. Lubią wspinać się, skakać, zwiedzać, zwłaszcza te wysokie, trudno dostępne miejsca. Zawsze są wszystkim zainteresowane, dźwiękiem, nowym przedmiotem, nową osobą.
Mimo swej żywiołowości i chęci do zabawy, nie jest to kot, który psoci, albo pokazuje swoje humory. Nie jest też hałaśliwy i nie domaga się głośno uwagi, cierpliwie czeka, aż opiekun znajdzie dla niego czas.
Singapura dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami oraz chętnie bawi się z dziećmi.
Kucinta
Rasa Singapura znana na świecie jest też jako Kucinta. Nazwa pochodzi z języka malajskiego i jest połączeniem słów kucing (kot) i cinta (miłość). KUCINTA = KOT MIŁOŚCI Prawda, że nazwa koty miłości jest jak najbardziej trafna?
paulina
Nie przepadam za kotami, ale doceniam ich charakter i to jakimi są indywidualnościami 🙂
Klaudyna
Chętnie przygarnęłabym książkę „Piękne koty”. Sama mam tylko psa, ale marzy mi się posiadanie kota. Nie wiedziałam, że istnieją takie rasy z zachowania upodabniające się nieco do psów – to fascynujące. Moja dawna kotka lubiła się miziać wtedy, kiedy chciała i na więcej nigdy nam nie pozwalała 🙂
Sniffonia
Jestem raczej zwolennikiem psów, ale słodkimi kotami nie pogardzę. Ba, gdy wyprowadzę się od rodziców, to planuję sobie sprawić kota i psa (najlepiej szczeniaka i kociaka, bo wtedy będą razem dorastać i nie powinni sobie zbyt wchodzić w drogę) i kot singapurski wydaje się najlepszym wyborem dla mnie!
Anna
Śliczne te kociaki! 🙂
Helena SingaLove
Dziękuję bardzo 🙂 Singapurki potrafią zauroczyć swoim wyglądem, ale charakterem rozkochają w sobie każdego 🙂
Klaudia
Łaśnie się zastanawiałam nad zakupem kota, ale raczej z tych większych, jak Ragdoll, czy Main Coon. Zaczęłam się dzięki temu artykułowi zastanawiać nad takim maleństwem. Dziękuję!
Helena SingaLove
Świetnie, bardzo się cieszę 🙂 kot każdej rasy, nawet zwykły dachowiec z pewnością wniesie wiele szczęścia do Twojego domu 🙂
Edyta
Wpadłam na ta rasę szukając kotków które Mogą mniej uczulać , dobrze trafiłam ??
Jak te kotki reagojanna małe dzieci ??
lepian
Fajne te singapurki , bardzo przypominają mi moje orientalne krótkowłose.