najlepsze zabawki dla kotów zabawa z kotem

Zabawki dla kotów – wybór duży, ale czy bezpieczny dla Twojego kociaka?

Zabawki dla kotów – na co zwrócić uwagę? Czy są bezpieczne?

Zabawki dla kotów, takie piękne i kolorowe, jest ich całe mnóstwo. Wybór jest ogromny, ale czy na pewno łatwy? Jak wybrać dobrą zabawkę dla naszego ulubieńca? Właściwy wybór zależy od kilku czynników. Poznasz rodzaje kocich zabawek i dowiesz się, na jakie czynniki należy zwrócić szczególną uwagę. Podam też listę zabawek, których nie polecam i wyjaśnię dlaczego. To jak? Gotowy wyruszyć na koci plac zabaw?


Rodzaje zabawek:

Zacznę od moich ulubionych i najbardziej polecanych:

 1. Zabawki dla kotów typu wędki, różdżki, zabawki, pióra przymocowane na patykach, kijach itd.wędka dla kota z wełnianymi kuleczkami kreatywna naturalna zabawka dla kota dla kotów

Są to kocie zabawki, które zachowują dystans między człowiekiem a kotem, dzięki czemu uczą też dobrych nawyków, czyli, że ludzkie ręce nie są do zabawy i gryzienia. Dla przypomnienia w zabawie z kotem nie używajmy swoich palców, rąk, stóp, bo z czasem może to rodzić kolejne problemy, z pewnością pojawi się też post na ten temat. Wykorzystujmy do tego  kocie zabawki. Zabawki typu wędki, genialnie aktywizują kota i przy okazji opiekuna, dając wspólną korzyść. Imitują polowanie, jest też efekt schwytania ofiary. Różnorodność wędek, różdżek pomaga wybrać i dopasować do preferencji kociaka. Jak już wspomniałam, ten typ zabawek jest moim faworytem.

 1. Zabawki typu myszki, maskotki, sprężynkibezpieczne zabawki dla kota

Te zabawki dla kotów również polecam. Jednak nie wszystkie koty są zainteresowane, tym typem zabawy, bo zabawka jest statyczna nie ucieka, a przecież tego kot oczekuje. Tego typu zabawki wymuszają, aby kot uaktywnił się, czy np. łapkami sam zaczął podrzucać „ofiarę” imitując jej ucieczkę. Polecam aby wielkość takiej zabawki była wielkości naturalnej myszy maksymalnie do wielkości szczura, ptaszka. Dosyć lekka, aby kot z łatwością mógł ją podrzucać i przenosić w zębach. Byłoby idealnie gdyby była wykonana z naturalnych materiałów, z futerkiem lub piórkami. Wbrew pozorom mniejsze znaczenie ma kształt zabawki, nie musi to być myszka, jak wielu sądzi, chodzi tak naprawdę głównie o materiał, zapach i dźwięk (małe kuleczki lub dzwoneczek), czyli o wzbudzenie zainteresowania w kocie. Dodatkowo często tego typu zabawki wypełnia się kocimiętką lub walerianą, by zachęcić kota do zabawy.

 1. Piłeczki, kulki różnego rodzaju

  najlepsza zabawka dla kota
  Ulubiona zabawka Vlady. Kuleczki przed filcowaniem.

Na rynku mamy wiele piłeczek do wyboru: gumowe, plastikowe, ażurowe (z plastiku czasem z dzwoneczkiem w środku), obszyte materiałem, futerkiem i mój faworyt, a raczej mojej kotki Vlady, piłeczki z naturalnej wełny ręcznie filcowane. Całkiem dobrze się sprawdzają w zabawie z kotem. Dobrze się toczą, kot może je popychać łapką i gonić. Vlada np. taką wełnianą piłeczkę jak złapie to bierze do pyszczka i jest wtedy bardzo dumna ze swojej zdobyczy nosi po całym domu 😊

 1. Zabawki myszki nakręcane lub na pilota

Po nakręceniu kot może je gonić i nawet złapać. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo to należało by sprawdzić model, czy nie ma mocno wystających kółek czy też elementu do nakręcania. Czy zabawka jest solidna i nie grozi połknięciem drobniejszych elementów.

 1. Zabawki typu szeleszczące tunele itp.

Atrakcyjna zabawka dla kotów, lubiących gonitwy i chowanie się. Jeżeli są jeszcze atrakcyjne elementy np. szeleszczący materiał, dziurki, zamocowane wiszące myszki, tym lepiej.

 1. Nowoczesne zabawki, czyli interaktywne

Powstają coraz bardziej wymyślne produkty i bardzo ciężko tu opisać wszystkie. Chodzi tu przede wszystkim o takie, które próbują wzbudzić w kocie zainteresowanie na różne sposoby, pobudzając zmysły i zmuszając kota do aktywności intelektualnej. Mogą być wykonane z różnych materiałów, z drewna, plastiku itp., dosyć często zasilane bateriami. Zaliczam tu kręcące się motylki, tunele z piłeczkami, drewniane pudełka z dziurkami, w których możemy pochować smakołyki, aby kot je odnalazł itp.

 1. Zabawki DIY i pudełka

Zabawka dla kota, wykonana samodzielnie, z tego co mamy pod ręką. Czasami są to bardzo kreatywne zabawki, wcale nie gorsze niż te kupione 😊 np. sklejone rolki od papieru toaletowego, pudełko po chusteczkach higienicznych, kartony z dziurkami itp. Sporo takich pomysłów, znajdziecie na moim fanpage, Instagramie, Youtube

 1. Ostatnie to lasery, których nie polecam.

  niewskazane niebezpieczne zabawki dla kota laser


Jakie zabawki dla kotów nie polecam:

 1. Lasery

Nie polecam, bo kończą sekwencji łowieckiej kota. Owszem kot chętnie śledzi cel, migający punkcik, ale niestety nie może go złapać, co wywołuje frustrację u kociaka. Każda zabawa powinna imitować polowanie i najlepiej, gdyby kończyła się złapaniem ofiary

2. Sznurki, tasiemki

Zabawa tylko pod  naszym nadzorem, ze względu na możliwość połknięcia, co może się skończyć tragicznie, bo taką nitkę czy sznurek bardzo trudno jest usunąć z przewodu pokarmowego. Tak naprawdę, niektóre koty uwielbiają właśnie takie zabawki i owszem można ich używać do zabawy, ale tylko pod czujnym okiem opiekuna. Dotyczy to również wędek, istnieje ryzyko, że pozostawione bez nadzoru, mogą zachęcić kota do zabawy, a ten z kolei mógł by się zaplątać w sznurku

3. Zabawki z małymi elementami

Nie polecam tych zabawek, jeśli istnieje możliwość, że elementy mogą odpaść i jest zagrożenia połknięcia (takie zabawki również tylko pod nadzorem opiekuna).

4. Kocie zabawki  niedostosowane do rozmiaru zwierzaka

Zbyt duże lub zbyt małe zabawki dla kota. Chodzi głównie o to, by rozmiar zabawki był dopasowany do wielkości kota.

5. Mało bezpieczne zabawki

Zabawek, co do których bezpieczeństwa nie jesteśmy pewni, chodzi mi głównie o toksyczność materiałów np. plastiku, czy też o zabawki z ostrymi krawędziami.

6.Zabawki dla kotów kiepskiej jakości


Jak wybrać, żeby było dobrze?

Podsumowując, wybór zabawek dla kota jest naprawdę duży, z pewnością uda Ci się dopasować zabawkę dla Twojego futrzaka. Pamiętajmy jednak, że zabawa z kotem spełnia kilka ważnych funkcji w rozwoju kociaka, o tym więcej możesz poczytać w moim wpisie tutaj https://singalove.pl/zabawa-z-kotem/ dlatego wybierajmy zabawki mądrze. Mają one być dla naszego futrzaka atrakcyjne, kolorowe, najlepiej naturalne i wzbudzać zainteresowanie. Pamiętajmy również o bezpieczeństwie naszych podopiecznych, by minimalizować możliwość połknięcia, zaplątania się itd., po zakończeniu zabawy chowajmy zabawki w bezpieczne miejsce, np. woreczki na zabawki (takie produkty będą dostępne również w naszym sklepie SingaLove).

Jeśli chodzi o moje koty singapurskie, to może ze względu na rasę, a może po prostu takie są, uwielbiają wszystkie zabawki, zwłaszcza NOWE zabawki. Są bardzo ciekawskie, dzięki czemu pomagają mi w testowaniu prototypów zabawek dla kotów SingaLove. Kociaki chętnie bawią się wędkami, myszkami, sprężynkami, zabawki z kocimiętką itd.  Zauważyłam na przykład, że Vlada uwielbia bawić się wełnianymi kuleczkami. Urządza w całym domu mecze piłki nożnej, przy czym drużyna jest jednoosobowa, a raczej jedno-kotowa. Doszło nawet do tego, że filcując wełnę w kulki, muszę to robić ukradkiem, kiedy śpi, a potem chować do pudełka, bo niestety zdarzyło się i to nie raz, że podkradła mi kilka kulek, mając przy tym niezłą uciechę.

Podzielcie się proszę opiniami, jakie kocie zabawki dominują w Waszym domu. Czym Twój ulubieniec najchętniej się bawi? Jestem bardzo ciekawa preferencji Twojego Pupilka 😊

5 Responses

 1. Izabela

  Zabawki SingaLove są świetne! 😀
  U nas są różnego rodzaju wędki, myszki i piłeczki. Za myszkami najbardziej szaleje Chloe, natomiast Harvey preferuje piłeczki.
  Sznureczek uwielbia Chloe. Często się nim bawimy, oczywiście tylko pod nadzorem. 😉

  • Helena SingaLove

   Cieszę się bardzo 🙂 Dziękuję za opinię 🙂 macie dobrze dobrane zabawki do preferencji kotów, to bardzo ważne! 🙂

  • Helena SingaLove

   Jaki szczęśliwy kot 🙂 Czyli statystycznie się potwierdza, że większości kotów najbardziej ulubioną zabawką jest pudełko/karton i wędka 🙂 Dziękuję za Twoją opinię 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *